(ovo je originalni članak od kojeg je postala cela nova sekcija: Za početnike – preporučujem da obavezno svratite tamo; ovaj članak se neće dopunjavati)
U današnjem elektronskom svetu, postoje dve napasti koje svakog korisnika računara pre ili kasnije “stignu” – SPAM poruke (za odbranu pogledajte tekst o Magic Mail Monitor programu), i virusi – programi napisani samo sa jednim ciljem – da vam na posredan ili neposredan način nanesu štetu. Razlozi za pisanje ovakvih virusa mogu da budu čudni ili nerazumljivi, ali to nije predmet našeg interesovanja; ono što nas zanima je KAKO se zaštiti od virusa i sličnih napasti.
Kao i u “pravom” životu, odbrana od virusa se sastoji od:
- Preventive
- Aktivne zaštite
- Lečenje u slučaju zaraze
Preventiva
Razvoj svakog korisnika računara prolazi kroz nekoliko jasno odvojenih faza: nabavka računara, instalacija svakog mogućeg programa ili igre, upoznavanje mogućnosti same sprave i pronalaženje pravog mesta za novu igračku ili alat, u zavisnosti za šta će se računar primarno koristiti. Posle toga dolazi faza razumnog korišćenja, kada se pravi selekcija i kada se pravi željeno radno okruženje. U ovoj fazi dolazi do stvaranja dokumenata ili drugih objekata (pošta, slike, crteži) koji nose i određenu vrednost za korisnika, bilo materijalnu, bilo neku drugu. U ovoj fazi treba poraditi na promenama navika kada je korišćenje računara u pitanju.
Backup
Da li ste skoro napravili kopije vaših važnih podataka? Vaš adresar, vaša pošta, dokumenta, crteži, stvari koje su nastale kao rezultat vašeg rada? Najjednostavniji način, najjevtiniji način za zaštitu vaših podataka je upravo redovno kopiranje na neki medijum. Iako je to akcija čiji rezultati vam možda nikada neće trebati, ako se ikada ipak desi suprotno, bićete jako srećni što ste radili backup🙂
Standardni deo današnjih PC konfiguracija je CD pisač; uz cenu od 35 dinara po praznom disku i kapacitet od 700 Mb, to je odličan izbor za backup. Moderniji operativni sistemi (Windows XP) imaju ugrađenu podršku za rezanje na CD a za sve ostale (pa i za XP), preporučujem odličan program, Nero – u Express načinu će svako vrlo jednostavno narezati podatke na CD.
Diskete – mada će vam se učiniti da su one najbolji izbor za brzi backup, to nikako nije tako; izuzetno su nepouzdane i nekvalitetne (bilo da kupujete diskete sa “markom” ili bez) i ne možete biti sigurni ni da li ćete ih pročitati na računaru na kome su snimljene, a kamoli na nekom drugom.
Koliko često raditi backup? Jako individualno, zavisi od toga za šta (posao, hobi) i koliko (nekoliko sati nedeljno ili svakodnevno) koristite računar, ali je sigurna preporuka barem dva puta nedeljno.
“Održavanje” programa na računaru
Kao što vaša kola i bicikl zahtevaju redovno održavanje, tako i računar zahteva dužnu pažnju. Ovde je menjanje ulja i podmazivanje zamenjeno redovnom kontrolom programa i operativnog sistema (koji je u stvari skup specijalizovanih programa koji omogućavaju rad računara). Šta se tu kontroliše? Programe pišu programeri, ljudi, a ljudski je grešiti 🙂 Kada se otkriju greške, ispravljaju se i izdaje se nova verzija programa. Greške su opasne, jer je nekada moguće preko njih preuzeti kontrolu računara – zato je dobro s vremena na vreme proveravati da li ima novih verzija programa. Greške kod operativnog sistema su još opasnije, jer je operativni sistem osnova svega na računaru. Zato kod operativnog sistema treba vrlo često proveravati da li ima nekih izmena na bolje.
U oba slučaja, najčešći i najjednostavniji način za nabavku novih verzija je sam Internet. Za odgovarajući program ćete adresu saznati najčešće ako izaberete Help/About (ili Pomoć/O programu, ako je program prilagođen našem jeziku) – to je uobičajeno mesto za ovakvu informaciju. Kod Windows operativnih sistema (Windows 98, Windows ME, Windows 2000, Windows XP) postoji posebna adresa na Internetu:
Windows Update
Na ovoj adresi možete da proverite da li vam neka “zakrpa” nedostaje, da je skinete i instalirate na vaš računar. Korišćenje lokacije je za registrovane korisnike Windows operativnih sistema besplatno. Takođe, ako najčešće koristite programe iz Office kolekcije programa (Word, Excel),
i to iz neke od novijih kolekcija (Office 2000, Office XP ili Office 2003), toplo preporučujem da periodično obilazite i:
Office Update
jer je jedan od najčešćih puteva zaraze upravo preko Office dokumenata (Word dokumenata, Excel tabela), kao i kroz razne makroe (delovi koda koji su
tu da vam obično pomognu) koji se nalaze u dokumentima.
Korišćenje alternativnih programa
Za svaki zadatak koji bi postavili pred vaš računar postoji više programa koji mogu, manje ili više, da odgovore tom zadatku. Računar prilikom kupovine dolazi sa operativnim sistemom (najčešće Windows), kao i sa osnovnim programima: za pisanje teksta (Notepad), za pisanje dokumenata (WordPad), za pregled Interneta (Internet Explorer), za čitanje / slanje pošte (Outlook Express) . Zbog toga su ovi programi upravo i najzastupljeniji, a time i najčešća meta za napade pisaca virusa.
Znam da je inercija jaka sila, i da većina ljudi neće uložiti trud potreban za probu drugi programa (“pa već imam IE / OE na računaru”), ali za one koji se na to odluče, evo predloga:
Dva programa koja se najčešće napadaju su upravo Internet Explorer i Outlook Express. Ono što možete da uradite, sem redovnog “održavanja” računara je da ih zamenite, odnosno da probate alternative za obavljanje istog posla.
FireFox – bolji od Internet Explorera
Odličan mali pregledač Interneta, definitivno dostojna zamena Internet Exploreru. Besplatan je, konstantno se razvija i ima mnogo više mogućnosti od
IE-ta (čiji je razvoj praktično prestao pre nekoliko godina). Za više detalja šta dobijate zamenom, i kako preći sa IE na FireFox, ovo je odlična adresa: http://www.switch2firefox.com (na engleskom).
Thunderbird – Vaša pošta u vašim rukama
Otvaranje pošte sa malicioznim sadržajem je daleko najčešći način da zaradite virus. Outlook Express je zbog svoje integracije sa Windows operativnim sistemom jako ranjiv na ovakve stvari. Zato, probajte Pticu Groma ili Thunderbird, odličan program za upravljanje poštom. Ono što dobijate je lakše kontrolisanje Spam poruka (dosadnih reklamnih poruka koje guše Internet), bolja organizacija vaše pošte, otpornije okruženje na viruse (nema automatskog izvršenja bilo kakve datoteke priključene uz poruku) i sve je to besplatno.
Znanje o… neznanju
Pored sve priče o nesavršenim programima i operativnim sistemima, da li znate koji “program” uzrokuje najviše problema? Vi 🙂, tj. korisnik računara. Većina programa ima neke mehanizme za sprečavanje problema, ali korisnika niko ne može sprečiti da klikne (otvori) neki program, ako to on želi. Pisci virusa upravo na to računaju: šalju vam poruke sa virusom, sa takvim tekstom poruke da vas navedu da otvorite datoteku koja je priložena, i koja je pravi virus.
Zato, samo mudro – ako vidite poruku od nepoznatog pošiljaoca, sa čudnim sadržajem i sa priloženom datotekom uz poruku, to je skoro sigurno virus.
Iako ta pisma vrlo često liče na pisma tehničke podrške, bilo od Internet provajdera, bilo od autora programa koje koristite, ne nasedajte – pravilo je
da se ništa ne šalje kao dodatak poruci, već da se ostavi link ka potrebnoj datoteci, tako da vi zaista možete da proverite da li je datoteka verodostojna; u stvari
vrlo retko se dešava da autori programa primenjuju ovakav aktivan način obaveštavanja korisnika svojih programa; to se radi samo ako ste se uredno registrovali i prijavili na sajtu autora kao korisnik programa.
Još jednom – budite vrlo sumnjičavi prema porukama od nepoznatog (ili čak poznatog) pošiljaoca, ako sam tekst poruke nema preterano smisla.
Aktivne zaštite
Ako se budete pridržavali gore datih saveta, otklonićete najveći broj mogućnosti da zarazite računar; ipak, ne treba se oslanjati samo na sebe – nešto treba
prepustiti i mašini 🙂 Postoji čitav niz programa koji se upravo bave tim zadatkom – zaštitom vašeg računara od
virusa. Neki od najpoznatijih predstavnika su Kaspersky antivirus, AVP/KAV, kojeg na našim prostorima zastupa Singi inžinjering, zatim Symantec-ov Norton 2004 Antivirus ili F-Prot. No, svi navedeni programi imaju jednu “manu” – nisu besplatni, što je na našim prostorima, što zbog problema sa plaćanjem, što zbog opšte materijalne situacije, zna da bude problem. Neki ga “rešavaju” tako što po raznim hakerskim sajtovima nalaze serijske brojeve ili načine za zaobilaženje plaćanja, ali to nekako nije u duhu cele priče (razbiti anti-virus program da bi mogao da vas štiti od virusa?). Na svu sreću, postoji udobno, fino i besplatno rešenje (ili dva) – neke kompanije, za kućne korisnike (ili tačnije, za korisnike koji ne koriste kućni računar u svrhu sticanja novca), daju potpuno funkcionalne i potpuno besplatne antivirusne programe. Predstaviću tri takva programa:
Avast
ALWIL Software, kuća koja pravi AVAST program, je odlučila da od 1. juna 2001. proglasi AVAST besplatnim za sve kućne korisnike koji
ne koriste svoj kućni računar u poslovne svrhe. Procedura da dođete do ovog odličnog antivirus programa je:
- Skinite najnoviju verziju programa sa ove adrese – možete izabrati
jezik koji vam najviše odgovara; od verzije 4.5, postoji čak i srpska varijanta.
Veličina datoteke u trenutku pisanja ovog teksta (Mart 2004) koju je potrebno skinuti je oko 8 Mb ili oko 35 minuta na uobičajenoj
modemskoj vezi. - Instalirajte ga na vašem računaru, prostim startovanjem datoteke koju ste upravo skinuli.
- Zatim je potrebno da ga registrujete na Avast sajtu – registracija
je potpuno besplatna, i traje godinu dana – u tom periodu možete koristiti Avast, kao i obnavljati definicije virusa. - Kada istekne licenca, možete primeniti postupak iz prethodne tačke, i ponovo besplatno dobiti licencu.
AVG 7.1
AVG je vrlo dobar antivirus program kompanije Grisoft. Kao i kod Avasta, i ovde postoje ograničenja: besplatna verzija ima samo jednostavne menije za rad,
nema mogućnosti zadavanja komplikovanih termina za skeniranje računara, a nema ni tehničke podrške u slučaju problema sa programom. Za većinu naših
korisnika, ni jedno od ovih ograničenja nije strašno; koristim AVG već godinu dana i nisam imao nekih problema (a ni zaraza). Ono što može da zasmeta je da
AVG od programa za e-poštu podržava samo “veliki” Microsoft Outlook; ako koristite Outlook Express, za vas je AVAST.
Do AVG-a možete doći ovako:
- Datoteka se nalazi na ovde: http://free.grisoft.com/doc/Get+AVG+FREE/lng/us/tpl/v5. Veličina datoteke u trenutku pisanja ovog teksta (novembar 2005) koju je potrebno skinuti je oko 15 Mb ili oko 1h na uobičajenoj modemskoj vezi.
- Instalirajte ga na vašem računaru, prostim startovanjem datoteke koju ste upravo skinuli.
AntiVir® Personal Edition
Ovo je jedini od navedenih antivirus programa koje nisam probao, ali koji se dosta često pominje u evropskim kompjuterskim časopisima. To je nešto skraćena verzija profesionalne verzije, koja se nalazi na sajtu nemačke kuće H+BEDV Datentechnik. Za razliku od prethodno prikazanih antivirus programa, za AntiVir postoji i ograničena podrška, kroz forume, i to na engleskom i nemačkom. Veličina datoteke u trenutku pisanja ovog teksta (Mart 2004) koju je potrebno skinuti je oko 3.8 Mb ili oko 18 minuta na uobičajenoj modemskoj vezi.
Primetili ste da pominjem “obnavljanje definicija virusa” – o čemu se tu zapravo radi? Pa, instalacijom antivirusnih programa ste odradili pola posla – zaštićeni ste od virusa koje ti programi prepoznaju u tom trenutku. No, novi virusi se prave i šire svakoga dana i sve su opasniji. Da bi vaši antivirusni programi radili svoj posao, neophodno je da nove “otiske” virusa dobijaju što češće, barem jednom dnevno. Sam postupak se razlikuje od programa do programa, ali se svodi obično na:
- Ukonektujte se na Internet
- Pokrenite Antivirus program, deo za update (Kod AVG-a: dupli klik na ikonicu AVG-a dole desno, a zatim dugme desno, “Update”) ili podesite
program da sam radi update prilikom konektovanja na Internet
Lečenje u slučaju zaraze
Može se desiti, ako niste redovno obnavljali definicije virusa, da ipak dođe do zaraze računara; možete je primetiti kao naglo usporenje rada, neočekivano ponašanje programa koji su do tada radili normalno, resetovanje računara, pogotovo kada se ukonektujete na Internet. Tada treba pristupiti čišćenju računara od virusa; to nije trivijalan postupak i ne može se garantovati potpuni uspeh – u zavisnosti da li ste se zarazili sa jednim ili više virusa, koliko je proteklo od zaraze i koliko ste dugo radili na zaraženom računaru, lako se može desiti da je jedini pravi lek kompletno brisanje svega sa računara i ponovna
instalacija operativnog sistema i svih pratećih programa.
Preporučujem vam da čišćenje računara prepustite nekom od vaših prijatelja koji zaista imaju profesionalnog iskustva u ovoj oblasti. Ono što vi treba da uradite je da napravite backup svega važnog na posebnom CD-u, pre same operacije; ako se i desi da tim postupkom snimite zaražene datoteke na CD, njih je daleko lakše očistiti kasnije, kada vaš računar bude podignut sa propisnim anti-virusnim programima.
Nadam se da vam je sada cela problematika oko virusa i odbrane od njih malo jasnija. Ako imate pitanja, slobodno mi – pokušaću da vam pomognem.
Kratko, jednostavno i napisano sa dobrim namerama – pozdrav
Bog,dali možda znaš jeli postoji neki program za snimanje poput Nera i dr.a da je na hrvatskom ili srpskom jeziku hvala
Šetaj malo 🙂
http://www.vesic.org/za-pocetnike/cd-rezanje/
jako dobra stranica…puno mi je pomogla…hvala puno…
Odlican sajt, mnogo mi je pomogao….hvala.Puno pozdrava.
Nabacio sam Trojan Variant ili kako vec… smaram se sa raznim antivirusima neko vreme, ovde sam naleteo na AVG (preporocen mi je) i ako uspem da se otarasim bede imate pivu od mene :))