Live Messenger – šaren, a uz to i ne radi

Live Messenger - problemi na sve straneJedno od neformalnih sredstava komunikacije u firmi u kojoj radim je i MSN Messenger ili kako se sada lepo zove, Live Messenger. Razlozi zašto je baš ovaj program izabran za instant poruke su istorijske prirode – devedesetih godina su postojali još ICQ i Yahoo Messenger, koji su u odnosu na MSN bili prešareni i prenaporni.

U početku je za korišćenje bilo neophodno da imate mail nalog na nekom od Microsoft servisa (Hotmail, Msn, Live) da bi vrlo brzo uveli i mogućnost da uz postojeću ne-Microsoft adresu možete koristiti MSN Messenger. Ta tranzicija (sa hotmail na kompanijske email adrese) je prošla relativno bezbolno – otvorite novi Passport nalog sa kompanijskom adresom, uradite eksport adresa sa Hotmail naloga i import na novootvoreni nalog.

Najavljeno gašenje .yu domena je opet nametnulo novi zadatak – promenu mail adresa na Live Messengeru sa .co.yu na .rs. Kako sam zadužen za tehničke stvari, a i već sam radio ovu akciju na svom privatnom Live nalogu, rešio sam da sprovedem na sebi celu akciju i napišem odgovarajuće uputstvo za ostale.

Tu počinje hod po mukama:

Scena 1 – petak: priprema

Uredno sam pročitao uputstvo za promenu mail adrese na Live nalogu (ne, nisam toliki fanatik za uputstva 😛 već je jedno kada radite za sebe ili za 120+ ljudi) gde se pominje da “po promeni e-mail adrese ne treba da se logujete na MSN barem 3 sata”; u dokumentaciji sam naleteo takođe i na informaciju da “se promene na nalogu mogu propagirati i do 48 sati”. Odlučim da promenu mail adrese odradim u petak uveče i da se ne logujem do ponedeljka (što je sigurno, sigurno).

Scena 2 – ponedeljak: prvo logovanje

U ponedeljak imam šta i da vidim: svi moji kontakti (300+) su offline – na nebu instant poruka je do tada neviđena tišina 🙂 (i tu tek uviđam koliko IM uzima u mom dnevnom vremenu i koliko mi odvlači pažnje). Odradim više posla no za prošla 2 radna dana, ali nervoza polako raste – čak ni kolege u kancelariji do moje me ne vide on-line.

Odlučim da je strpljen – spašen, pa odložim bilo kakve akcije do sutra – možda se tih 48 sati nekako drugačije piše na američkom kontinentu 😉

Scena 3 – utorak: more tišine

Logovanje na Live u utorak – i dalje more tišine; sada sam već nervozan – od lake probe, ovo prerasta u problem. Vraćam se dokumentaciji – predlažu u retkim slučajevima kada se ovo desi (eh, što me ovako ne pogodi 7 na lotou no sve neki retki problematični slučajevi 😛 ), da izvezem sve moje kontakte, obrišem ih i uvezem ponovo – to bi trebalo da sve moje kontakte ponovo pita za dodavanje mog naloga na Live Messenger. Rečeno – učinjeno: izvezeni, obrisani, uvezeni … tišina. Sada sam već ljut 🙂

Iako mogu više da uradim, navika je čudo – prosto mi nedostaju iskačući prozori sa razno-raznim porukicama, linkovima i informacijama 🙂

Opet strpljivo rešim da sačekam sredu (“jutro je pametnije od večeri” i ostale poslovice) da dam “tim serverima” šansu da između sebe razmene toliko veliku količinu informacija (jeste, ovo je ironija) o mojih 300+ kontakata.

Scena 4 – sreda: akcija

Kako ni maltertiranje sa brisanjem/dodavanjem adresa nije urodilo plodom, rešim da više ne sedim skrštenih ruku i da pošaljem spamersko-cirkularni mail na sve moje kontakte i zamolim ih da moju novu mail adresu ručno dodaju na svoju listu adresa. Tek tada, polako, vrlo polako, su moji kontakti počeli da se pojavljuju online. Pri tom su se dešavale sitnice kao: urade odjavu / prijavu na Live Messenger i ponovo izgube moju adresu sa liste; neki od najbližih kolega su me dodavali i po tri puta, a i ja njih na moju listu 🙁 … Ozbiljan servis?

Epilog – mesec dana kasnije

Posle 30-ak dana, samo 172 kontakta su off-line 😛 Kolegama sam, umesto promene mail adrese, savetovao da naprave novi Live nalog (sa novom adresom) i da urade izvoz / uvoz adresa. Rezultati su bolji no sa gore opisanom akcijom, ali i dalje daleko od savršenih – gomila ljudi ima delimičnu vidljivost ostalih kolega; neki koji su kod mene online, mene vide offline, kao i sve druge moguće kombinacije.

Ako možete da birate, ne birajte Live Messenger za vaše poslovne potrebe – probajte alternative (recimo GTalk). Prosto je sramota kako jedan važan servis kao što je Live Messenger (ma šta pisalo u članovima 20. i 21. Uslova za korišćenje), posle ovoliko godina, može sebi dozvoliti da trivijalna stvar (promena adrese, pa makar raspoređena i na 1000 servera) ne radi i spreči osnovnu namenu – razmenu poruka.

Džaba što nude i razmenu slika, i profile i ne znam šta još – osnovna funkcija, osnovni servis mora da radi besprekorno – ako je ovo narušeno, sve ostalo je sa stanovništa korisnika smešno – čemu nova slika na Live Messengeru ako je niko ne vidi? 🙂

23 thoughts on “Live Messenger – šaren, a uz to i ne radi”

  1. Mnogo volim tvoje postove, uvek po nesto novo naucim. Interesovao me je LM i odustao sam jos na samom pocetku, a sada vidim da cu jos da sacekam sa isprobavanjem ovog cuda…
    Ipak cu se strpiti do prilike da pored mene bude neko poput tebe, sam necu komlikovati sebi svakodnevnicu… 😛

  2. LM nije loš, barem za privatnu upotrebu, kada je broj kontakata mali (ispod 50-ak), tako da možeš slobodno da ga probaš 🙂

    Ja ga samo nikako ne preporučujem za poslovnu upotrebu.

  3. Uh, tako ti je to sa MS tehnologijama 🙂 Mada iskren da budem i da nije MS nebih takvu akciju ni probao, tako neshto mi ne deluje da moze da proradi :)) (valjda zato shto sam programer).

  4. To je bre mučenje…čekanje toliko, ali baš bi meni bilo mučno…ali dobro, ni jedan servis nije savršen i šta sad…Predložio bih svima da probaju “Pidgin” ili neki drugi “multi protočni” program! 😉

  5. Pidgin je klijent i to nije ovde problem – problem je izabrati dobru i kvalitetnu serversku stranu – MSN se tu nije pokazao dobro.

    Ako znaš neki dobar i vrlo stabilan sistem, slobodno predloži.

  6. Pa znaš i sam da mi Linuxaši preferiramo irc i jabber, što bi reklo + gtalk…Msn i ja koristim, ali to jedino jer neki drugi nemaju ništa drugo…Mislim da je u poslovne svrhe, vas iz firme, dosta dobra stvar IRC, otvorite sobu, stavite šifru i extra…a sad, šta znam, možda to i nije baš idealno rešenje, ali je stabilno, to znam..

  7. Heh, nije problem da se usvoji neki drugi protokol (jabber).

    U poslovnom okruženju su neka druga pravila igre; servis mora da bude:

    – stabilan
    – stalno dostupan
    – siguran

    a to je teško postići.

  8. “U poslovnom okruženju su neka druga pravila igre;”

    Koja?

    “- stabilan
    – stalno dostupan
    – siguran”

    Pa ovo bismo svi želeli od svakog programa koji koristimo, ali znamo da je nemoguće biti 100% siguran, stabilan, dostupan, bez obzira na platformu.

  9. Naravno da bi želeli od svakog programa / servisa – samo sam hteo da naglasim da je za ozbiljno poslovno okruženje ovo daleko važnije nego kada je lična upotreba u pitanju.

  10. Mislim da je Petrović, pozdrav za drugara 😉 , u pravu…Ne možeš da očekuješ ni od jednog da bude 200% siguran…stim da mi se nikad nije desilo da jabber pukne… 😉

  11. Dejane način na koji prilaziš svom poslu ali i ovakvim naizgled “nebitnim” stvarima je ono što nama koji ne znamo ni približno toliko može biti od velike koristi ali i pomoći.
    Kad je reč o MSN-u, nedavno sam, na kratko koristio verziju aMSN-0.97.1 koja podržava i sve jezike uključujući i srpski, ima malo bolje vizuelna rešenja ali ponašao se ponekad baš čudno.
    Često blokira ili ne “prijavljuje” sve poruke, ili se sam iznenada ugasi … i t d

  12. @Punky
    Dešava se Jabber-u da pukne, pa i da ne radi po 2 dana. Možda je neko probao da ga podigne u lokalu, ta iskustva bi bilo zanimljivo čuti.

    Nego je poenta u tome što stvaro 100% pouzdan šta_dog ne postoji, pa se ja zadovoljavam i sa 95%-99% – što predlažem i ostalima 🙂

    Ista priča kao i sa hostingom „100% online“ – to u praksi ne postoji 😉

  13. Izgraditi zaista pouzdan servis uopšte nije jednostavno – čak i giganti kao što su Google i Microsoft itekako imaju problema.

    Sad, uvek možete podići server kod sebe (i dalje pričam samo u poslovnom smislu), ali ni tu nije kraj posla:

    • Obezbediti redundantnost – ako padne disk (RAID 5) ili cela mašina (kompletna standby duplikacija mašine).
    • Obezbediti tehnički pismenu osobu za brigu o toj mašini i samom servisu i to nekada u 24 x 7 režimu
    • Nagovoriti klijente da se kače na vaš server a ne na javni server
    • Otvoriti mrežu tako da ne izložite previše a da opet klijenti nemaju problema sa konektovanjem
    • I još 100 drugih stvari

    Zato, “ja sam koristio servis / server i nikada nije pao” nije baš dovoljna preporuka kada je poslovni aspekt u pitanju 🙂

  14. @Petrović

    Ne znam…meni se nije desilo da pukne Jabber…ali ga doduše i nisam koristio u poslovne svrhe a i ne tako mnogo… Opet kaže, činjenica je da nema 100% sigurnog, pa ni 24h online, ali uvek nađeš rešenje koje zadovoljava, koliko-toliko…

  15. Isti slučaj sam imao u firmi. Naravno prvo sam celu operaciju probao na svom “telu” 😉 tj. pop treba na sebi prvo da proba ono što propoveda i sve je prošlo ok. Ali, kad su kolege krenule akciju bilo je lulu keke, tj. kuku lele. Svakavih rezultata je bilo, ali najčešće ovo što si napisao. Sve živo sam probao, i brisanje WLM keša na lokalnoj mašini i ovo i ono. Ma jok. Na kraju se iskristalisalo rešenje da “samoubiješ” svoj nalog na Live stranici (uz sačuvane kontakte pre toga) i pravljenje novog naloga sa .rs kao ctld.

  16. LM stvarno sucks!
    Pošto sam imala nalog (doduše imam ga još uvek) sa .yu email adresom, a posle čitanja ovog tvog teksta, najprostiji način je bio da napravim novi nalog, sa drugim emailom (iskreno, ovo je odlično filtriralo moje kontakte 😉 ). I sve je radilo dobro (oba naloga), sve do pre par dana kad sam ponovo instalirala windows. Od tad, poslednja verzija LM neće da se uloguje. Reših to instaliranjem neke prethodne verzije, ali na prethodnom windowsu, taj novi LM je radio. Ko će ga znati 🙂

    Nego imam jedno drugo pitanje, inspirisano ovim, a i novim postom o gašenju .yu domena. Ja nekako imam utisak, a i jedva čekam kad će to da bude pa da proverim, da stari nalozi sa .yu adresama neće ‘nestati’ jer sumnjam da LM prilokom svakog logovanja proverava da li je email validan, već je to radio samo prilikom kreiranja naloga. Zanima me tvoje mišljenje pre nego što se ugase .yu domeni, pa da posle proverimo ‘ko je bio u pravu’ 🙂

    Auuu koliko pitanje 😉

  17. 🙂

    Dobra mera opreza je svakako pre bilo kakve velike intervencije (reinstalacija windowsa) uraditi eksport svih tvojih LM kontakata u fajl (standardna LM opcija).

    UVEK kada radiš reinstalaciju, dohvati najnoviju verziju – to ćeš sada najlakše uraditi kroz Windows Update opciju: izaberi Custom i na opcionom softveru ćeš naći deo za Live usluge; štikliraj LM i to je to.

    Što se tiče verifikacije .yu adrese – nema provere posle registracije; jedino ako se bilo šta desi, neće biti moguće poslati recovery email za obnavljanje lozinke – tako da toplo savetujem da svuda pređeš sa .yu na neke druge mail adrese, pa makar to i malkice bolelo 🙂

  18. Uradila export kontakata pre reinstalacije. Nije se ništa ni desilo sa kontaktima, svi su tu i kad se logujem na web messinger.
    Ovo drugo moram da pogledam kad budem imala malo više vremena, za sad mi radi prethodna verzija, pa neću da čačkam. 😉

    Ovo poslednje, to sam pitala čisto iz radoznalosti, već sam se prebacila na druge email adrese, otprilike odmah posle ovog posta 🙂

    tnx 🙂

  19. caos samo da te pohvalim u vezi ovog sajta iskreno namucio sam se sa zvanicnim windows live messenger 2009 imam problema sa nedostatkom kontakata a prva verzija je radila odlicno,medjutim posle update na novi prazan kontakt ,medjutim dugo sam trazio neke programe koji bi uspjesno zamjenili klasicni wlm klijent medjutim pidgin posto koristim windows nema video suport,pa sam na tvom sajtu nasao aMSN i odlican je ako nista mogu konacno posle 20dana da vidim moje kontakte u listi i mogu ti reci odusevljen sam…hvala velika tebi i ovim ljudima sto postojite .
    eto meni ste pomogli
    hvala jos jednom i volio bih da mi preporucite neki multi klijent koji bi uspjesno zamjenio wlm na moj mail
    veliki pozzzz

  20. caos,
    imam jedan problem sa aMSN-om naime nemogu da koristim svoju web cameru ,tudju mogu glledam al svoju ne.vidi se samo blelo nema slike .
    ima li neko resenje il neko zna neki multi protocni klijent koji nema slicnih problema?
    hvala na odgovoru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.