Moja iskustva kako sa PTT-om kao internet provajderom, tako i sa PTT KDS-om kao kablovskim provajderom su, blago rečeno, loša.
Na žalost, što se KDS-a tiče, većina stanara zgrade je izabrala njih za kablovskog provajdera (starija populacija, a ovo je “državno” preduzeće) davno pre nego što smo se mi doselili.
Na sreću, kod nas se TV ne gleda koliko u prosečnoj srpskoj porodici (5 sati); moja vrsta zabave je radio.
No, to nikako ne znači da ne volim da pogledam dobar film ili dobru obrazovnu emisiju, kao i da eksperimentišem sa digitalnim tehnologijama 🙂
Tako sam, ponukan smanjenjem cene instalacije (na 1,500 din), odlučio da probam PayTV PTT KDS-a – prvenstveno zbog kanala kao što su Discovery Science i Da Vinci Learning.
Prijava za PayTV je jednostavna – okrenete telefon, ostavite podatke i za nekoliko dana dođe monter sa uređajem i “instalira” ga (poveže). Od montera sam saznao mnoštvo stvari: da je vrlo mali broj PayTV pretplatnika, da je ekipa za montiranje on jedini 🙂 🙂 kao i da je PayTV u testnoj fazi bio preko godinu dana!
Digitalna televizija?
Mnoštvo je nedoumica oko toga da li je PayTV (i slične usluge ostalih televizija) zaista digitalna televizija ili ne. Da bi dao odgovor na ovako pitanje, prvo treba da se dogovorimo o značenju pojma “digitalna televizija”.
Uprošćena šema prenosa satelitske ili zemaljske televizije preko kabla izgleda otprilike ovako:
Uobičajeni pojam “Digitalne televizije” podrazumeva da je signal od prijema (1), preko obrade u KDS centru (2) do distribucije (3) u digitalnom obliku (obično MPEG2 kodiranje signala). Na samom prijemu (4) SetTop box (uređaj koji radi otključavanje signala) može prevesti digitalni signal u analogni (koji se obično vodi na SCART ili kompozitni ulaz televizora). Ovde se radi o SDTV (Standard Definition TV), gde je rezolucija slike maksimalno 720×576 tačaka (kod PAL sistema – kao kod nas).
No, sada pod pojmom “digitalna televizija” se obično podrazumeva High Definition TV (HDTV), gde se HDTV signal šalje od satelita do korisika i gde je i prijem slike u televizoru (4) digitalni – kroz HDMI ili DVI ulaz (svi noviji LCD/Plazma televizori imaju HDMI ulaze).
U HDTV slučaju dve najčešće rezolucije za prikaz slike su 1280×720 – 2,2 puta bolje od SDTV (gde prodavci televizore sa ovom maksimalnom rezolucijom zovu “HD Ready“) i puna rezolucija 1920×1080 (gde prodavci televizore sa ovom maksimalnom rezolucijom zovu “Full HD” ili 1080p) koja je 5 puta kvalitetnija od maksimalne SDTV rezolucije.
Odgovor u slučaju PayTV PTT KDS je: digitalna televizija standardnog kvaliteta (do 720×576). Kvalitet kanala je pristojan, bolji od analognih svakako; neki su izuzetno dobri (HBO) dok je kod nekih vidljiv šum (VH1 Classic).
Set-top box, uređaj za dekodovanje koji se sada dobija je TehniSat DIGIT MF4-K.
(koliko je meni poznato, u Beogradu samo dva kablovska provajdera imaju nešto kanala u pravoj HD rezoluciji: Radijus Vektor i SBB sa po 5 – 6 kanala)
Programska šema – paketi
Najslabiji deo priče; naime, uopšte nije jasna filozofija kako se došlo do spiska ovih kanala (sumnjam da je bilo “šta je najjevtinije”); takođe, ima samo nekoliko kanala koji su dostupni i u standardnoj (analognoj) kablovskoj ponudi, tako da ste prinuđeni da žonglirate između analogne TV i PayTV (ili da imate kvalitetniji univerzalni daljinski).
Celokupna ponuda je podeljena u tri paketa: Mega, Filmski i 18+ paket.
Mega paket
Ovo bi trebalo da predstavlja osnovni paket – mešavinu koja bi trebala da pokrije ukuse najvećeg broja gledalaca (onih koji su spremni da plate). Doduše, ako vam sport ili francuski nisu u krvi, teško 😉 U svakom slučaju, evo trenutnog sadržaja:
Obrazovni
Meni najinteresantniji kanali:
- Discovery Science
- Da Vinci Learning – pored Science, ovo je bio moj glavni razlog za uzimanje PayTV-a; na žalost, kanal ne radi jer ga više ne plaćaju 🙁 I ovo sam saznao od montera, jer operateri koji se javljaju na telefon ovo ne znaju 🙁
- Discovery Travel & Living (dostupan i u analognoj varijanti)
- National Geographic Wild
Muzika
Odlični kanali kao pozadinski šum (bez potrebe da gledate TV):
- MTV Hits
- VH1 Classic
- Mezzo – ozbiljna (pre podne) i džez uveče.
Razno
- Baby TV – program za najmanje 🙂 Jarke boje, umirujuća muzika i smešni likovi – taman da ih drži zaokupljene dok vi nešto drugo radite
- Jim Jam TV – opet za klince, ali nešto starije; na engleskom, bez prevoda.
- BBC Entertainment (dostupan i u analognoj varijanti)
- France 24 – kanal sa vestima [francuski]
- Hustler TV – porno kanal, zaštićen kodom; iako će se većina muške publike barem nasmešiti na ovakvu vrstu zabave 😉 Hustler TV je poprilično dosadan i neinventivan kanal ove vrste.
Sportski
Meni neinteresantna oblast, ali da ipak nabrojim:
- Arena Sport 2, 3, 4
- Extreme Sports
- The Poker Channel
- AB Moteurs [francuski]
- Chasse & Peche – lov i ribolov [francuski]
Filmski paket
Filmski paket čine samo dva kanala: HBO i HBO Comedy.
Kvalitet signala je dobar; lako ćete naći nešto za sebe na oba kanala. Ovaj “paket” (teško da su dva kanala paket, ali ‘ajde) je možda još i najvredniji deo KDS ponude.
Na kraju
Da li ova dva paketa (Mega + Filmski) vrede dodatnih 750 dinara mesečno? Pa, zavisi od vaših potreba – ako ste ovisnik o sportu, verovatno. No, ako televizor gledate s mene pa na uštap, verovatno ne – sve dok se ne uključe atraktivniji kanali (kao recimo SciFi ili Da Vinci Learning), pojave svi kanali koji su dostupni na analognom kablu kao i uvede elektronski program kanala (EPG – Electronic Program Guide) ova cena je preskupa za datu uslugu.
To vas naravno ne sprečava da probate PayTV – ugovor je lako raskinuti 🙂
Ovaj Vesić piše retko … ali kad napiše vredi. Tx, za razliku između HD Ready i Full HD. Mene prodavci lako prevare 🙂
Samo je tužna istina da će Full HD TV koji danas kupiš skoro sigurno zastareti pre nego li HD postane standard kod nas 🙂 (naravno, uvek možeš da gledaš Blue Ray filmove)
Jedini su kablovski provajder koji nije pretplatnicima ponudio sve kanale iz osnovnog paketa u digitalnom obliku (sa ili bez doplate). Jedini su kablovski provajder koji nije ponudio takozvane mix pakete (internet + osnovni + dopunski paket kablovske TV koji su zajedno jeftiniji nego kada se uzimaju pojedinacno). Jedini su kablovski provajder koji ni jedan kanal ne emituju u full HD rezoluciji. U mnogo cemu su jedini, ali ni u cemu dobrom.
Samo mogu da se kompletno složim sa komentarom.
Doduše, postoji i izlaz iz te situacije (TotalTV ili manje zahtevan Open IPTV) ako baš volite TV program.