Za programiranje, sem želje, puno učenja i malo talenta, neophodni su i razni alati. Ti alati zavise prvenstveno od operativnog sistema, kao i ciljne aplikacije koju želite da razvijete.
Danas sve više ima smisla razvijati web aplikacije, umesto klasičnih desktop (korisničkih) aplikacija; prednosti i sa strane korisnika i sa strane programera su očigledne:
Sa strane korisnika:
- za pristup aplikaciji je dovoljan browser na računaru ili čak na mobilnom telefonu
- dostupnost aplikacije je praktično sa bilo kog mesta na kome postoji pristup Mreži
- nema instaliranja nikakvih DLL-ova, ActiveX komponenti i ostali džidža-bidža – to praktično prelazi u održavanje aplikacije na serveru i to je zaduženje programera a ne korisnika
Istina, gornje će se platiti osiromašenim korisničkim interfejsom, ponekad slabijom funkcionalnošću, ali su sve to minorni nedostaci – činjenica je da već sada najviše vremena provodite u browseru, a to je dobar dokaz da su ovi nedostaci zaista manje bitni.
Sa stanovništva programera, razvijati web aplikacije takođe ima sve više smisla:
- postavljanje aplikacije (hosting) je relativno jevtin (od 7-8$ mesečno za osnovni tj. shared hosting pa od 40$/mesečno za VPS hosting)
- potencijalno mnogo veća publika, a time korisnici kao i dobit (ili novčana, ili reklama, ili popularizacija samog programera)
- ispravljanje bagova i problema se daleko lakše radi – samo na jednom mestu, na samom serveru gde je i aplikacija
- kontrola pristupa (ko koristi aplikaciju i da li na to ima prava) je daleko lakša
Ok, šta je sve potrebno programeru koji se odlučio za razvoj Asp.Net aplikacija na Windows platformi? Da pokušam da nabrojim:
- Windows operativni sistem (preporučeno Vista ili XP Professional ali može i XP Home verzija) – originalni
- .Net Framework (preporučeno 3.5 SP1, ali može i 2.0 SP1)
- SQL Express baza (preporučeno SQL Express 2008 ali može i SQL Express 2005)
- Visual Studio Express 2008
Sve gore, sem operativnog sistema je potpuno besplatno.
Sad, moguće je sve od ovoga skinuti odvojeno, ali zašto komplikovano kada može i jednostavnije? Tom delu “jednostavnije” je upravo namenjen Microsoft Web Platform Installer – sistem za instalaciju svega što vam je potrebno za razvoj.
Postupak je vrlo jednostavan: pobrinite se da imate barem .Net 2.0 instaliran; zatim odete na Microsoft Web Platform Installer i skinete/startujete malo programče; posle kraćeg ispitivanja, ponudiće vam razne opcije za instalaciju (značajno različite u zavisnosti da li ovo radite na XP, Windows Server 2003/2008 ili Vista operativnim sistemima):
Ako niste sigurni, izaberite ASP.NET ili Complete za instalaciju svega što se nudi (ipak, reč upozorenja: Complete je veliki download – oko 150 Mb), prihvatite nekoliko Terms & Conditions i sačekajte da se završi instalacija.
Kako procedura (ako na mašini nema ništa već instalirano) zna da potraje, preporučujem da ovo radite kada je dobra veza 🙂 a vi radite nešto drugo (instalacija može da zahteva restart ili dva, za .Net Framework 3.5 SP1 i Windows Installer 4.5):
U svakom slučaju, ovo je zaista najjednostavniji način da vaš računar pretvorite u vrlo pristojnu razvojnu stanicu i to potpuno besplatno. Ako ste Web programer na Microsoft platformi, toplo preporučujem da pogledate i ovaj pristup.
(e da, da ne zaboravim: MS WPI je u Release Candidate statusu tj. nije potpuno završen proizvod, pa stoji standardno bla-bla “krivi ste ako instalirate a nešto ne bude radilo itd, itd” 🙂 )
Zanimljivo, dobro uputstvo pre svega…no za sve postoji uvek više načina, pa i za razvoj web aplikacija, ali ja to onako teoretski zborim, iskustva sa samim razvojom imam veoma malo…
To bez daljnjeg da postoji više načina, pa čak i sa običnim tekst editorom. No, ovo je namenjeno određenoj populaciji – web programerima na MS platformi sa ciljem da im olakša programiranje; prava bi bila šteta da ne koriste sve ovo što je na raspolaganju, a besplatno.
a pristup mi malo liči na open source koji M$ toliko kritikuje…
Ja ne znam da MS igde kritkuje Open Source. Naprotiv, uvodi ga tamo gde smatra da je potrebno i gde neće štetiti svom biznisu (recimo ceo CodePlex projekat)