Live Mesh – sinhronizacija podataka

Microsoft Live Mesh - podaci i pristupDanas je potpuno uobičajeno da svakodnevno radite sa više računara: kućni desktop – laptop – poslovni desktop ili sa nekom sličnom kombinacijom.

Tu se i javlja očigledan problem – kako imati vaše podatke svuda i na svakom mestu, bez nekog preteranog truda i glavobolje.

Jedno rešenje je web kancelarija – gomilu stvari možete držati online i imati pristup sa bilo kog računara koji ima konekciju ka internetu.

Drugo rešenje su vrlo jevtini i rasprostranjeni USB Flash diskovi – okačite ga na ključ od stana i gde god ste vi, tu su i vaši podaci. Pri tome, potrudite se da obavezno redovno radite backup USB Flash diska – ove spravice se lako gube, i ove spravice ne izdržavaju previše torturu i/ili veliki broj pisanja po njima.

Treće rešenje je online virtuelni disk – uz malo softvera, dobar deo podataka možete držati “u oblaku” i prepustiti drugima da se brine o sinhronizaciji ovih podataka.

Microsoft Live Mesh je upravo treće rešenje – način da relativno bezbolno sinhronizujete podatke između više mašina (različitog tipa) i to skoro trenutno. Pri tome, do vaših podataka možete doći i preko web strane, za slučaj da vam zatrebaju van nekog od sinhronizovanih uređaja.

Servis je besplatan, prostor na raspolaganju je 5 Gb i da bi ga koristili, dovoljno je da imate Windows Live ID (ako koristite MSN / Windows Live Messenger, ili hotmail za poštu – već ga imate; ako ne, moguće ga je besplatno kreirati sa bilo kojom važećom email adresom).

Microsoft Live Mesh sinhronizacioni servis

Postupak je jednostavan:

  • Registrujete se na Live Mesh sajtu
  • Instalirate tom prilikom aplikaciju za sinhronizaciju, na svakom od računara koji želite da dele podatke
  • Prostim klikom desnim dugmetom na željeni folder dodajete ga u Mesh:

Live Mesh: dodavanje foldera

Za svaki folder koji dodate će se na drugim računarima na desktopu pojaviti plavi shortcut; prostim “Sync with this computer” pravite kopiju sinhronizovanog foldera na željenoj lokaciji (ne mora da bude na istom mestu kao na polaznom računaru):

live-mesh-sync-sa-drugim-racunarom

Pored prostog deljenja fajlova, Live Mesh ima vrlo simpatičnu mogućnost – pristup drugim računarima (ako su uključeni 😉 ), kao preko Remote Desktopa.

Nekoliko saveta ako želite da probate ovaj servis:

  • Ako imate Adsl vezu: A stoji za Asynchronous ili nesimetrična; u praksi to znači da su vam upload mogućnosti (kada “penjete” fajlove na server) mnogo lošije od download mogućnosti; ironično, što vam je veći download, to je raspon ove dve vrednosti gori. Uobičajene vrednosti su 1024/128, 2048/192, 4096/256 itd. Ovo praktično znači da vam mnogo više vremena treba za prvu sinhronizaciju
  • radite u malim koracima; ne pokušavajte da uradite odmah upload od gigabajt i kusur
  • prvu sinhronizaciju pustite noću ili u radno vreme (u zavisnosti od vašeg ritma) tj. kada je računar (i veza ka internetu) besposlen.
  • Ako drugačije ne kažete (desni klik na plavu ikonicu u sistemskom treju, “Work Offline”) Live Mesh je stalno povezan sa vašim računarom (ako se pitate zašto modem stalno treperi 😉 )
  • Ovo je još uvek beta servis, pa mu nemojte prepuštati kritične podatke.

Alternativni servisi za sinhronizaciju fajlova

Ako vas ova tematika zanima, možete pogledati i DropBox; vrlo slično rešenje Live Mesh-u: podržava više platformi (i Linux), i prostor do 2Gb je besplatan – preko toga zahteva mesečnu nadoknadu.

Iako Live Mesh nudi mnogo čvršću integraciju sa operativnim sistemom, i nema ograničenja da svi folderi / datoteke koje se sinhronizuju moraju da budu na jednom mestu (My Dropbox), DropBox je primereniji našim vezama ka Internetu – nema stalnog toka podataka, već samo kada se ukaže potreba.

Pogledajte i listu online servisa za čuvanje podataka: http://en.wikipedia.org/wiki/File_hosting_service

Druga Microsoft rešenja za sinhronizaciju

Live Mesh nije jedini Microsoft servis za sinhronizaciju. Postoje još dva slična servisa, koja pokrivaju različite potrebe:

Live Sync (bivši Live FolderShare)

Live Sync je takođe deo Live ponude; kod ovog servisa računari koji se sinhronizuju moraju da budu online i uključeni – nema off-line skladištenja ili pristupanja sa drugih, ne-sinhronizovanih računara.

Drugačiji su i limiti: dozvoljena je sinhronizacija do 20 foldera, svaki od foldera može imati maksimalno 20,000 datoteka, pri čemu ni jedna datoteka nije veća od 4GB.

Windows SkyDrive (bivši Windows Live Folders)

SkyDrive je komplementaran servis Live Mesh-u: omogućeno je da stavite fajlove na njega i da fajlovima pristupate iz browsera, ali nema sinhronizacije. Na raspolaganju imate 25 Gb prostora, gde jedan fajl ne može da ima preko 50 Mb (idealno za muziku 😛 ).

Sem jednostavnog skladišta za podatke, SkyDive omogućava manipulaciju fotografijama, kao i Microsoft Office dokumentima (sve online) i sinhronizaciju Favorites (omiljenih lokacija) između više računara.

12 thoughts on “Live Mesh – sinhronizacija podataka”

  1. Update flash memorije je nesiguran postupak i par puta sam izgubio sve, jer je dovoljan trenutak dekoncetracije.

    Live Mesh je prava stvar – samo kada bi bilo berem 50 Gb :-). Za sada sam primoran da se držim flash memorije a dopunjujem potrebe stalnom konekcijom između mašina sa TeamViewer-om.

    Nemoj sad da ispadne da je Dimitrii zasližan za još jedan odličan tekst …

  2. Ako ništa drugo, zaslužan je što sam ga završio 😛

    50 Gb – stvar potreba – ja ne bih imao šta toliko da sinhronizujem, ali svakako, što više, to bolje.

  3. Ja negde od 2005. koristim CVS za ove potrebe. Pocelo je sa cuvanjem source code od projekata, a kasnije je tu ushla dokumentacija… Tako da danas sve shto mi je bitno a nisu gomila slika / video / filmovi cuvam u CVSu.

    Ne samo da se lako synca, nego ima i istoriju.

  4. …naravno da je 50 Gb previše ali zaista bi bilo zgodno u nekim situacijama, recimo kad ti zatrebaju fotke, video segmenti ili muzika …

  5. Kad sam ja ovo poceo da koristim, toga nije bilo. A i nekako sam sa CVSom na ti, sam hostujem repozitori, i sve je na jednom mestu…

    A inace preferiram plain txt za sve gde moze 🙂

  6. Pozdrav svima,
    pokušavam ovo da podesim ali mi prilikom instalacije LiveMasha javlja grešku (i na desktopu i na notebook-u):

    Class not registered
    (error: 800040154)

    ima li mi pomoći?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.